MākslaVizuālā māksla

Glezniecības žanri

Ar glezniecību māksliniekiem ir lieliska iespēja izteikt savas emocijas lån 3000 kr i dag, kā arī domas, ar otu un krāsu palīdzību. Jebkuram ir iespēja uzzīmēt vai uzgleznot kaut ko uz papīra vai kā cita, toties profesionāļi spēj noteikt dažādus glezniecības novirzienus un to žanrus. Ar šādu palīdzību ir iespējams kategorizēt visas gleznas un pavisam neapjukt mākslas pasaulē.

Par pirmo žanru var dēvēt vēstures glezniecību, kurā ietilpst gleznas, kuras vēsta par vēsturiskiem notikumiem, stāstiem, bet neattēlo kādu konkrētu personu vai objektu. Ja tiek attēloti cilvēki, tad darbs ietilpst portretu glezniecībā. Historia no latīņu valodas nozīmē stāstu glezniecība, no kura vārda ari ir radies šis nosaukums. Šī žanra gleznām visbiežāk ir raksturīgas cilvēku figūras, kuras iesaistās kādā notikumā un veic kādu darbību. Nereti šī žanra gleznās tiek attēloti reliģiski, mitoloģiski vai alegoriski tēli.

Izdzirdot vārdu salikumu portretu glezniecība, jau ir skaidrs, kas būs attēlots gleznā. Šī stila gleznas attēlo cilvēku portretus. Šis žanrs izveidojās, jo bija vēlme radīt un attēlot emocijas, cilvēku ekspresijas un veidot cilvēka vizuālo tēlu. Kad izveidojās portretu glezniecība, tad portreti tika gleznoti tikai bagātākajiem un ietekmīgākajiem cilvēkiem. Šis arī ir iemesls, kādēļ mūsdienās ir iespēja redzēt senu karaļu portretus. Vēlāk, laikam ejot arī parastajiem ļaudīm bija iespēja izveidot savu portretu. Arī mūsdienās portrets ir ikvienam pieejams mākslas žanrs. Ir izveidojies apakšžanrs, kā grupu portrets, kad gleznā tiek attēloti divi vai vairāk cilvēki.

Žanrs, kurā tiek attēlotas cilvēku ikdienas dzīves notikumi, tiek saukts par žanra glezniecību. Visbiežāk darbība redzama kādas mājas istabā, uz ielas, saviesīgā pasākumā, vai par tirgū. Ja šo žanru pielīdzina mūsdienām, tad to varētu salīdzināt ar foto žurnālismu, jo tiek ietverti notikumi, sadzīve forbrugslån rente dk. Lai gan šajās gleznās ir iespējams redzēt gan realitāti, gan arī izdomātas ainas, gleznās aizvien ir iespēja redzēt konkrētā laika perioda ikdienu un sadzīvi.

Vēl viens no populārākajiem glezniecības žanriem ir ainava. Šis žanrs sevī ietver gleznas ar ainavas skatiem, upēm, kalniem, mežiem un citiem dabas objektiem. Svarīgi šajā žanrā ir ievērot kompozīciju, arī tad, ja glezno no dzīves. Parasti ir raksturīgi liela izmēra darbi, kuros tiek attēloti arī laikapstākļi, lai radītu darbiem noskaņu un darītu tos reālistiskākus.

Kaut gan cilvēks, kas ar mākslu neaizraujas, nav dzirdējis par tādu žanru, kā dzīvnieku glezniecība, toties profesionāļi ar to noteikti ir saskārušies. Lai spētu precīzi un pareizi attēlot dzīvniekus, līdz pat 18. gadsimtam bija mākslinieki, kuri bija specializējušies tieši šajā žanrā konkrēti. Tika gleznoti gan mājdzīvnieki, gan arī brīvībā dzīvojošie eksotiskie dzīvnieki. Piekopjot šo žanru mākslinieki skaitījās kā zemākā gleznotāju klase, toties bija iespēja labi nopelnīt un daudzi to izmantoja. Bieži arī šie mākslinieki palīdzēja ainavu māksliniekiem, ja bija nepieciešams attēlot kādu dzīvnieku. Arī ļoti nozīmīgs un ievērojams žanrs glezniecībā ir klusās dabas glezniecība. Šis žanrs atkal pasaka daudz par sevi tikai no nosaukuma, jo šajās gleznās tiek attēloti nedzīvi priekšmeti. Tie var būt ziedi, ēdieni, vai arī kādi cilvēka radīti priekšmeti vai objekti. Šis žanrs arī ir ļoti sens, jo tas ir attīstījies jau no Viduslaikiem, jo tajā laikā daudzi gleznotāji specializējās tieši šajā žanrā. Bieži šīs gleznas var saturēt kādu alegorisku nozīmi, toties parasti tās bija vienkāršas gleznas, kurās attēlots kāds objekts.